Celulitída: Ako efektívne zatočiť s pomarančovou kožou?

Celulitída postihuje až 90 percent žien, a to bez ohľadu na ich konfekčnú veľkosť. Zázraky sa bohužiaľ nedejú. Zo dňa na deň sa nám pokožka nevyhladí, existuje však viacero možností, ako príznaky celulitídy výrazne zlepšiť v pomerne krátkom čase.

Ľudovo nazývaná pomarančová koža je stav, pri ktorom má pokožka nepekný hrudkovitý vzhľad, s množstvom jamôčok. Prvé zmienky o celulitíde sa objavili v Európe v šesťdesiatych rokoch, kedy si módne salóny začali šuškať o hrbolčekoch na pokožke ženských zadkov a stehien. Odvtedy tento „postrach žien“ nedáva spávať nejednej z nás. Našťastie, v dnešnom modernom svete máme rôzne účinné pomôcky, ktoré eliminujú nežiaduce jamôčky na ženských partiách kože.

Ako sa zbaviť celulitídy raz a na vždy?

Bolo navrhnutých množstvo zaručených terapií na odstránenie celulitídy, ale zatiaľ žiadna nebola potvrdená vedeckým výskumom. Akékoľvek vonkajšie riešenia v podobe krémov, mastí, masáží, špeciálnych pančúch a iných postupov majú minimálny dopad na riešenie celulitídy. Súčasná moderná doba ponúka veľa možností, ktoré svojim “zaručeným” efektom bojujú o našu priazeň.

  1. Prvým krokom k úspechu je uvedomenie si, že ideál krásy neexistuje. Mnohé nádherné ženy z časopisov absolvovali rôzne skrášľovacie procedúry, plastické operácie alebo boli fotky retušované vo „fotošope“, prípadne platia všetky spomenuté možnosti zároveň.
  2. Úprava stravy je nevyhnutnosťou, a tak platí staré známe a stále opakované – znížte príjem sacharidov, soli, živočíšnych tukov (nahraďte ich rastlinnými), jedzte čo najviac zeleniny a ovocia, pite 2 – 3 litre vody (v horúcom lete i viac).
  3. Fyzická aktivita je významná súčasť v pláne „boja“ s celulitídou. Vítané sú aeróbne športy (beh, bicyklovanie) v kombinácii s cvikmi, ktoré stimulujú svaly v oblastiach postihnutých celulitídou (veľmi účinné sú drepy, výpady a pod.).
  4. Ak ste už unavení z nekončiaceho sa zbavovania celulitídy bežnými spôsobmi, možnosti prinášajú i rôzne špeciálne procedúry. K dispozícii sú napríklad kavitácia, kryoterapia, akustická vlnová terapia, lymfodrenáže, a v dnešnej dobe i moderné inovatívne technológie – ako rádioterapia či laserové ošetrenia.

Ako funguje liečba laserom v praxi?

Takáto liečba môže výrazne zlepšiť vzhľad celulitídy.  V našom dermacentre Bellesa v Piešťanoch aplikujeme terapiu, tzv. TightSculpting – vypnutie pokožky a tvarovanie postavy, čo je ošetrenie laserom SP Dynamis od Fotona (jedným z najskúsenejších výrobcov technologicky veľmi vyspelých laserových systémov). Ide o unikátny, laserový zákrok dvoch vlnových dĺžok pre modeláciu a spevnenie pokožky celého tela. Súčinnosťou výnimočných pulzných režimov je dosiahnutá hypertermická deštrukcia tukových buniek, remodelácia a novotvorba kolagénu. Ošetrenie predstavuje rýchlu, bezpečnú a účinnú neinvazívnu alternatívu laserovej lipolýzy a bez nárokov na následné hojenie – zotavovanie klienta. Výsledným efektom je celkové zlepšenie pevnosti a elasticity kože v ošetrovanej oblasti.

Počuli ste už o rádioterapii?

Rádioterapia tzv. Exilis ošetrenie (neinvazívna liposukcia) je rovnako úspešne používané v dermacentre Bellesa Piešťany. Elektródy vysielajú do podkožia energiu, ktorá sa mení na teplo. Využívajú sa 3 aspekty – prienik, separácia a deaktivácia – ktorých výsledkom je pokles množstva tukových buniek, výrazné zlepšenie elasticity kože a zmiernenie prejavov celulitídy.

Boj s celulitídou je dlhodobý proces a aj keď môžete zmeniť jej prejavy, nemusíte sa jej zbaviť úplne. Snažte sa zdravo stravovať, dostatočne piť vodu a cvičiť, robte to čo vám prináša radosť a užívajte si každý deň života naplno. Robte to najmä pre svoje zdravie, a potom tak trochu aj kvôli kráse. Vaša celulitída sa často stane viditeľná, až keď na ňu upozorníte sami. Preto sa s ňou skúste tak trochu naučiť žiť a všetky sľuby hlásajúce, že vás zbavia celulitídy berte s rozvahou.