Čo sú to afty?
Afty sú oválne belavé alebo žltobiele vriedky, ktoré sa najčastejšie nachádzajú na sliznici pod jazykom alebo vo vnútri pier. Sú bolestivé, môžu krvácať alebo byť zamorené baktériami. Medzi príčiny vzniku patria vírusové infekcie (herpesvírus, Coxackie vírus), stres, potravinové alergie, narušená imunita alebo ústna mikroflóra. Okrem toho môže vzniknúť toto ochorenie aj pri podráždení ústnej sliznice napríklad zubnými protézami, zubnými strojčekmi, pri podráždení zubnou kefkou a niekedy aj z dôvodu nedostatku vitamínu B.
Čo sú herpes opary?
Jednoduché opary alebo herpes je skupina infekčných chorôb kože a slizníc spôsobená ľudským vírusom herpes simplex (HSV). U väčšiny ľudí sa po prvej infekcii vytvorí dostatočná imunita. Je však stále veľké množstvo ľudí, u ktorých sa infekcia opakuje, prevažne na pere. Herpes simplex typ1 sa najčastejšie prejavuje tvorbou pľuzgierikov, neskôr vriedkov a chrást na koži tváre (tvárový opar, herpes facialis), hlavne na pere (opar pery, herpes labialis) ale i v genitálnej oblasti (HSV typ2).
Herpes vírus sa šíri pozdĺž nervových vlákien do kože a sliznice, kde zostáva vpletený, kým sa nestane aktívny – zvyčajne počas obdobia stresu a choroby, keď imunitný systém nefunguje v plnej kapacite. Keď sa vírus stane aktívnym, spustí tieto bolestivé opary, ktoré zvyčajne trvajú asi 10 dní, ak sa neliečia. Často ľudia cítia, že ohnisko začne, keď je vírus v počiatočnej fáze a vytvára pocit tŕpnutia.
Ošetrenie
Klinickým výskumom sa zistilo, že niektoré lasery sú vysoko účinné pri liečbe áft a oparov spôsobených vírusom HSV. Pacienti liečení laserom vidia okamžitú úľavu od bolesti, zrýchlené hojenie a zníženie výskytu ohnísk v budúcnosti. Liečba laserom zvyčajne vyžaduje 2 – 4 aplikácie laserovej energie na zobrazenie požadovaných výsledkov.
Ak sa liečba ochorení spôsobených vírusom HSV1 uskutočňuje laserom v priebehu počiatočného štádia pred vypuknutím oparov, potom sa takmer všetci pacienti uzdravia počas prvých 48 hodín. Ak sa laserová liečba uskutoční po tom, čo vznikli už pľuzgieriky alebo chrastičky, viac ako 90% pacientov pozorovalo vyliečenie do 48 hodín od ošetrenia. V zostávajúcich 10% prípadov sa vriedky zahojili v priebehu 4 dní.
Čo spôsobuje bradavice?
Verrucae (bradavice) sú často nevzhľadné, mäsité výrastky na koži – sú spôsobené HPV – human papilloma virusom, ktorých je asi 150 podtypov. Takmer u každého človeka sa objaví aspoň jedna bradavica počas života. Bradavice sa častejšie vyskytujú u detí a dospievajúcich.
Vírus je schopný vstúpiť do poškodenej kože, kde môže rýchlo napadnúť kožné bunky a množiť sa, aby spôsobil mäsitý rast. Vo väčšine prípadov sú bradavice neškodné, sú však nákazlivé, takže sa ľahko šíria do iných častí tela alebo na iných ľudí.
Keď sa bradavice vyvíjajú v oblastiach ako je tvár a ruky, môže to byť nevzhľadné a trápne, čo vedie ľudí k hľadaniu spôsobov odstránenia bradavíc.
Verrucae seborrhoicae (starecké bradavice) nie sú spôsobené vírusom, sú to mierne vyvýšené ostro ohraničené ploché útvary, oválneho či okrúhleho tvaru, ktoré sa vyskytujú spravidla u starnúcej poulácie. Veľkosť sa pohybuje od niekoľkých milimetrov až do niekoľkých centimetrov v priemere. Povrch týchto bradavíc býva matný a zbrázdený. Väčšie útvary sú zväčša sfarbené do hneda až čierna, vystupujúce viac nad povrch okolitej kože. Menšie bývajú žltastej farby.
Fibromata mollia (kožné výrastky) sú nezhubné útvary spojivového tkaniva, zvyčajne drobné, mäkké a často stopkaté výrastky farby kože. Najčastejšie sa vyskytujú v oblastiach častejšieho trenia ako je krk, podpazušie, oblasť pod prsníkmi či slabiny ale ich výskyt býva i na viečkach. Fibrómy sa objavujú skôr vo vyššom veku, ich veľkosť sa pohybuje od drobných útvarov až do veľkosti šošovice či hrášku a môžu sa vyskytovať samostatne (zväčša väčšie) alebo sú mnohopočetné.
Ošetrenie
Laserová liečba bradavíc a výrastkov je účinnou alternatívou k bežným metódam odstraňovania, ako sú korozívne chemické látky, spálenie alebo mrazenie kvapalným dusíkom. Laserové odstránenie je najlepšie pre trvalé, veľké alebo rozšírené bradavice, ktoré neodpovedali na iné liečebné metódy.
Vo väčšine prípadov je odstránenie laserom úspešné po jedinej liečbe a nezanecháva žiadne jazvy. Je to aj pohodlný postup, zriedkavo vyžadujúci anestetikum – čo predstavuje veľkú možnosť liečby u detí.