Aplikácia Botulotoxínu

Aplikácia Botulotoxínu – Odstránenie mimických vrások a Odstránenie nežiaduceho potenia – hyperhidrózy

Botulotoxín, neurotoxín produkovaný baktériou Clostrídium botulínum, sa v klinickej praxi používa už 25 rokov (okrem dermatológie napr. aj v neurológii, očnom lekárstve), jeho použitie je bezpečné (preukázané množstvom medicínskych štúdií) a dávky používané v estetickej dermatológii sú 1000x nižšie ako sú celkové toxické dávky a 20x nižšie ako dávky používané v neurológii.

Botulotoxín, pre odstránenie mimických vrások, po aplikácii do svalu blokuje prenos informácie na nervovosvalovom spojení, čím znemožní kontrakciu – stiahnutie svalu. Pri aplikácii v oblasti tváre tak dochádza v priebehu niekoľkých dní k znehybneniu svalov a uvoľneniu výrazov, ktoré spôsobujú vznik mimických vrások. V závislosti od techniky, miesta aplikácie a množstva podanej látky je prirodzená mimika zachovaná, takže aj keď v aplikovaných oblastiach tváre nevieme vytvoriť vrásky, nepôsobí to strnulo. Vrásky sa vyhladia, tvár pôsobí mladšia a uvoľnene. Efekt je vynikajúci najmä u začínajúcich vrások a vrások žien v strednom veku. U hlbokých vrások, kde už došlo k definitívnym zlomom vo väzive, a ktoré pretrvávajú aj po prerušení mimického pohybu, pristupujeme k vypĺňaniu vrások implantátmi.

Účinky botulotoxínu sa využívajú aj v liečbe nadmerného potenia – hyperhidrózy. Najčastejšie vzniká ako dôsledok emócií (radosť, napätie, nervozita, strach, stres). V tomto prípade dochádza k blokáde vyplavovania acetylcholínu – látky uvoľňujúcej sa z nervových zakončení a sprostredkujúcej aktivitu potných žliaz, výsledkom blokády je teda zablokovanie a ochromenie aktivity potných žliaz.

 

Problémy, ktoré rieši aplikácia botulotoxínu.

 • jemné mimické vrásky na tvári
 • nadmerné potenie – hyperhidróza (nerieši ale nadmerné potenie, ktoré je druhotným príznakom iného ochorenia napr. štítnej žľazy) – vhodné u osôb alergických na antiperspiranty a deodoranty

Kedy nie je ošetrenie vhodné.

 • precitlivenosť na účinnú látku
 • zápal v mieste aplikácie
 • tehotenstvo, kojenie
 • porucha zrážania krvi, nervovo svalové ochorenia (Myastenia gravis, Lambert Eaton syndróm)
 • užívanie niektorých liekov (lokálne anestetiká, aminoglykozidové antibiotiká, nesteroidné antireumatiká, myorelaxanciá, antikoagulanciá, blokátory kalciových kanálov, antimalariká, inhibítory cholinerázy)

Najčastejšie miesta aplikácie botulotoxínu.

 • Čelo, oblasť nad koreňom nosa medzi obočím – glabela, okolie očí tzv. stračie nôžky
 • Podpazušie, dlane rúk a chodidlá, tvár

Ako aplikácia botulotoxínu prebieha.

Botulotoxín sa na tvári aplikuje ambulantne jemnou injekčnou ihlou do svalu alebo podkožia. Bolestivosť je minimálna a ošetrenie trvá približne do 30 minút. V priebehu 2 – 4 dní dochádza k znehybneniu svalov v aplikovanej oblasti, plný rozsah účinku sa dostaví do 2 týždňov od aplikácie a dľžka trvania rozvinutého efektu je individuálna, približne 3 až 6 mesiacov po prvej aplikácii. Opakovanými podaniami sa účinok predlžuje. Aplikácia botulotoxínu sa môže kombinovať s fotorejuvenizáciou a použitím výplňových implantátov (kyselina hyalurónová). Ojedinele sa môžu vyskytnúť vedľajšie účinky, ktoré sú prechodné ako svrbenie, modrinky, začervenanie v mieste vpichu, bolesti hlavy či príznaky podobné chrípke. V závislosti od miesta aplikácie môže dôjsť k poklesu viečka tzv. ptóza viečka ( oblasť aplikácie medzi obočím), poklesu obočia tzv. ptóza obočia ( aplikácia v oblasti čela), ktoré môžu pretrvávať priemerne 3 týždne, ide však o prechodný proces upravujúci sa bez nutnej liečby. Výnimočne sa účinok nemusí rozvinúť v dôsledku prítomnosti protilátok proti botulotoxínu v organizme.
V prípade riešenia hyperhidrózy sa botulotoxín aplikuje jemnou injekčnou ihlou do podkožia v niekoľkých bodoch vo vzdialenosti 1 až 2 cm ( v závislosti od miesta aplikácie). Anestézia zväčša nie je potrebná. Efekt sa dostaví do 3 dní po aplikácii a jeho dĺžka je individuálna od 6 do 12 mesiacov (dlane v priemere 3 – 6 mesiacov, podpazušie 6 -12 mesiacov).

Doporučenia Pred a Po ošetrení.

Pred:

klientka je podrobne oboznámená s procedúrou a možnými vedľajšími prejavmi

 • je vhodné očistiť pleť od mejkapu a jemne dezinfikovať lokálnym prípravkom
 • je možné otestovať zónu hyperhidrózy jódovo – škrobovým testom

Po:

 • počas 4 hodín sa nedoporučuje predkláňať, ľahnúť si, dotýkať sa ošetrených oblastí, a
 • doporučuje sa dôkladne precvičiť svaly aplikovaných oblastí
 • počas 2 dní sa neodporúča nadmerná fyzická záťaž
 • počas 2 týždňov sa neodporúča absolvovať kozmetické ošetrenie pleti a masáž tváre
 • po ošetrení na odstránenie potenia 2 – 3 dni po zákroku v oblasti podpazušia sa odporúča nosiť bavlnenú bielizeň a oplachovať ošetrené miesto iba čistou vodou

Dĺžka výsledného účinku sa pohybuje od 6 do 12 mesiacov, i dlhšie podľa miesta aplikácie a použitého produktu.