Hladká, pevná pokožka, štíhla postava podľa možností čo najmenej tukových vankúšikov, miery nášho ideálu krásy (každá máme ten svoj)  to sú túžby nejednej ženy, ak nie každej. Pri pohľade na krásavice z módnych žurnálov sa zrazu cítime akési neisté, mäkké, mľandravé, priveľké či …….jednoducho komplexy sa na nás začnú valiť ako kvapky letnej búrky. Blíži sa letná dovolenka? No to už nás chytajú mdloby a panika. Jediné chabé potešenie nám môže priniesť myšlienka, že v tom nie sme samé (ach aké zákerné ?). Celulitída postihuje až 90 percent žien, a to bez ohľadu na ich konfekčnú veľkosť. Zázraky sa bohužiaľ nedejú, zo dňa na deň sa nám pokožka nevyhladí, existuje však viacero možností ako príznaky celulitídy výrazne zlepšiť.

Celulitída je stav, pri ktorom má pokožka nepekný  hrudkovitý vzhľad, s množstvom jamôčok , ľudovo nazývaný pomarančová koža. Prvé zmienky o celulitíde sa objavili v Európe v šesťdesiatych rokoch, kedy si módne salóny začali šuškať o hrbolčekoch na pokožke ženských zadkov a stehien. A odvtedy tento „postrach žien“ nedáva spávať nejednej z nás.

Čo by sme teda o celulitíde mali vedieť?

V skutočnosti to nie je záležitosť tukových vankúšikov, ale problém kože. Nezáleží na tom, či máme nejaké tie kilečká naviac, a preto snaha stratiť prebytočné kilogramy nemusí priniesť uspokojivý výsledok. Presná príčina celulitídy nie je známa, ale zdá sa, že je výsledkom interakcie medzi spojivovým tkanivom vo vrstve, ktorá leží pod povrchom kože a vrstvou tuku, ktorá je tesne pod ňou. Celulitída vzniká vlastne ochabnutím svalov tzv. svalovou atrofiou, kedy svaly zoslabnú a nepriliehajú k pokožke, nepekné tukové usadeniny prechádzajú cez spojivové tkanivo pod kožu, čím začnú byť viditeľné. Najčastejšie postihuje zadok a stehná, ale môže sa vyskytnúť aj v iných oblastiach.

Zaujímavé fakty o celulitíde……….Ach tí muži, opäť sú na tom lepšie.

80 až 90 percent žien pravdepodobne zažije celulitídu. Môže postihnúť aj mužov, ale je častejšia u žien v dôsledku rôznych rozdelení tuku, svalov a spojivového tkaniva. U žien sú tukové bunky a spojivové tkanivo v tejto vrstve usporiadané vertikálne. Ak tukové bunky vyčnievajú do vrstvy kože, vzniká celulitída. U mužov má tkanivo kruhovú štruktúru, čo môže vysvetľovať, prečo je menej pravdepodobné, že budú mať celulitídu. Celulitíde je jedno koľko máme rokov, nie je genetická, nezdedíme ju od svojich rodičov, a teda môžeme sa jej zbaviť. To si však vyžaduje vytrvalosť, správny prístup a trpezlivosť.

Existuje viacero faktorov, ktoré prispievajú ku vzniku celulitídy a množstvo liečebných postupov, ale ich účinok je prevažne dočasný. Celulitída je dôsledkom zlej životosprávy, preto diéta s nízkym obsahom tukov, odvykanie od fajčenia a aktívny životný štýl môžu pomôcť znížiť jej výskyt.

Životný štýl a dietetické faktory

Ľudia, ktorí jedia príliš veľa tuku, uhľohydrátov a soli a príliš málo vlákniny, pravdepodobne budú mať väčšiu náchylnosť na vznik celulitídy. Cvičenie a strava môžu pomôcť znížiť výskyt celulitídy. Zvýšený prietok krvi do oblasti, kde sa celulitída vyskytuje prispieva k posilneniu spojivového tkaniva tam, kde sa nepekné jamky nachádzajú.

Je dôležité si uvedomiť zopár faktov o životospráve – stravujeme sa zdravo, ale prijímame naozaj kvalitné kalórie? Často konzumujeme technologicky spracované a upravované potraviny, uprednostňujeme sacharidy, jeme priveľa sladkostí, i cukor v skrytej forme. Jeme jednoducho potraviny s nízkou výživovou hodnotou. Keďže nedodávame organizmu kvalitnú  a nutrične vyváženú stravu, chýbajú mu dôležité živiny v organizme, čo náš mozog vyhodnotí ako hlad a stáva sa, že na rýchle upokojenie tohto pocitu konzumujeme znovu len rýchle lacné kalórie, ktoré sú síce veľmi chutné ale bez potrebných živín, ktoré nás udržujú v kráse a zdraví. Sme vlastne doslova podvyživení – máme deficit vitamínov, minerálov, antioxidantov, aminokyselín, mastných kyselín a ďalších významných látok. A náš mozog neborák sa dostáva do začarovaného kruhu, vyhodnocuje tento stav ako kritický a núti nás jesť potraviny, ktoré nám rýchlo dodajú cukor. A mnohé bunkové štruktúry tak namiesto tukového spaľovania prejdú do spaľovania cukrov, čo v konečnom dôsledku má pre naše telo devastačné účinky – nadváha, celulitída.

Genetické faktory

Spomínali sme už, že celulitídu nededíme od rodičov. Určité gény však sú potrebné pre vývoj celulitídy. Genetické faktory môžu byť spojené s rýchlosťou metabolizmu človeka, distribúciou tuku pod kožou, etnicitou a obehom. Tieto môžu ovplyvniť šancu na rozvoj celulitídy.

Hormonálne faktory a vek

Hormóny zohrávajú pravdepodobne dôležitú úlohu pri rozvoji celulitídy. Hormóny štítnej žľazy, estrogén, inzulín, noradrenalín a prolaktín sú súčasťou procesu vzniku celulitídy.

Jedna teória hlása, že poklesom estrogénu u žien blížiacich sa k menopauze klesá i prietok krvi do spojivového tkaniva pod kožou. Nižšia cirkulácia znamená menej kyslíka v oblasti, čo vedie k nižšej tvorbe kolagénu. Tukové bunky sa tiež zväčšujú s poklesom hladín estrogénu. Tieto faktory podporujú viditeľnosť nechcených tukových usadenín.                                                                               Vek tiež spôsobuje, že sa koža stáva menej pružnou, tenšou a je pravdepodobnejšie, že ochabne. To zvyšuje pravdepodobnosť celulitídy.

Ou, čo s ňou s nevzhľadnou našou celulitídou…

Už veľa zaručených terapií bolo navrhnutých na odstránenie celulitídy, ale zatiaľ žiadna nebola potvrdená vedeckým výskumom. Akékoľvek vonkajšie riešenia v podobe krémov, mastí, masáží, špeciálne pančuchy a iné postupy majú minimálny a len podporný dopad na riešenie celulitídy. Súčasná moderná doba ponúka veľa možností, ktoré svojim “zaručeným” efektom bojujú o našu priazeň.                                                                                                                                                               Prvým krokom k úspechu je uvedomenie si faktu, že ideál krásy neexistuje a mnohé nádherné ženy z časopisov absolvovali rôzne skrášľovacie procedúry, plastické operácie alebo boli fotky retušované vo „fotošope“, prípadne platia všetky spomenuté možnosti.

Úprava stravy je nevyhnutnosťou, a tak platí staré známe a stále opakované – znížte príjem sacharidov, soli, živočíšnych tukov (nahraďte ich rastlinnými), jedzte čo najviac zeleniny a ovocia, pite 2 – 3 litre vody (v horúcom lete i viac).

Fyzická aktivita je významná súčasť v pláne „boja“ s celulitídou. Vítané sú aeróbne športy (beh, bicyklovanie) v kombinácii s cvikmi, ktoré stimulujú svaly v oblastiach postihnutých celulitídou ( veľmi účinné sú drepy, výpady a pod.).

Možnosti prinášajú i rôzne špeciálne procedúry ako kavitácia, kryoterapia, akustická vlnová terapia, lymfodrenáže a v dnešnej dobe i moderné inovatívne technológie ako rádioterapia či laserové ošetrenia.

Liečba laserom môže zlepšiť vzhľad celulitídy .  V našom dermacentre Bellesa v Piešťanoch aplikujeme tzv. TightSculpting – vypnutie pokožky a tvarovanie postavy, čo je ošetrenie laserom SP Dynamis od Fotona (jedným z najskúsenejších výrobcov technologicky veľmi vyspelých laserových systémov). Ide o unikátny, laserový zákrok dvoch vlnových dľžok pre modeláciu a spevnenie pokožky celého tela. Súčinnosťou výnimočných pulzných režimov je dosiahnutá hypertermická deštrukcia tukových buniek, remodelácia a novotvorba kolagénu. Ošetrenie predstavuje rýchlu, bezpečnú a účinnú neinvazívnu alternatívu laserovej lipolýzy a bez nárokov na následné hojenie – zotavovanie klienta. Výsledným efektom je celkové zlepšenie pevnosti a elasticity kože v ošetrovanej oblasti.

Rádioterapia  tzv. Exilis ošetrenie (neinvazívna liposukcia) tiež úspešne používame v dermacentre Bellesa Piešťany. Elektródy vysielajú do podkožia energiu, ktorá sa mení na teplo. Využívajú sa 3 aspekty – prienik, separácia a deaktivácia – ktorých výsledkom je pokles množstva tukových buniek, výrazné zlepšenie elasticity kože a zmiernenie prejavov celulitídy.

Boj s celulitídou je dlhodobý proces a aj keď môžete zmeniť jej prejavy, nemusíte sa jej zbaviť úplne. Snažte sa zdravo stravovať, dostatočne piť vodu a cvičiť, robte to čo vám prináša radosť a užívajte si každý deň života naplno. Robte to najmä pre svoje zdravie a potom tak trochu aj kvôli kráse. Vaša celulitída sa často stane viditeľná až keď na ňu upozorníte sami. Preto sa s ňou skúste tak trochu naučiť žiť a všetky sľuby hlásajúce, že vás zbavia celulitídy berte s rozvahou.