OBNOVA VLASOV

Niečo múdre o vlasoch

Vlasy sú nápadnou zložkou ľudského zovňajšku, plnia ochrannú funkciu ale často sú spájané s krásou nositeľa a zároveň sú aj výrazom jeho osobnosti. Nie nadarmo sa vraví: „Vlasy sú korunou krásy“. Množstvo vlasov, ich typ a pigmentácia závisí na mnohých faktoroch, hlavne na pohlaví, veku a etnickej príslušnosti. Vlasy, tak ako ďalšie kožné adnexy (chlpy, nechty atď.) a koža ako taká, sú odrazom vnútorného prostredia organizmu a ich stav tak môže naznačovať rôzne vnútorné ochorenia. Vlasy sú zrohovatené  tzv. keratinizované časti kože s typickou štruktúrou, mechanickými a chemickými vlastnosťami. Dospelý človek má na hlave asi 100 000 – 150 000 vlasových váčkov, u detí je ich hustota 500 – 700 na cm2 a vekom hustota váčkov postupne klesá, u dospelého človeka predstavujú asi 250 – 350 na cm2. Vo vysokom veku už k ďalšiemu poklesu počtu váčkov nedochádza. Počas svojho života jeden vlasový váčok vyprodukuje 20 – 30 vlasov. Rast vlasu trvá 3 až 6 rokov a v konečnom dôsledku ide vlastne o mŕtvy materiál,. Vlasy rastú najviac medzi 16 – 46 rokom života, potom rast postupne upadá.

Rastové fázy vlasu – každý váčok má svoj špecifický cyklus, nezávislý na susedných váčkoch a výmena vlasov je teda asynchrónna, mozaikovitá (na rozdiel od zvierat), určitá synchronicita je iba v prvých týždňoch života, v gravidite a medzi 4.-6. mesiacom po pôrode. V každom cykle rastu sa cyklicky opakujú 3 fázy

 • 1. anagén – obdobie aktívneho rastu, trvá 3 až 6 rokov, anagénny vlas narastie za deň asi o 0,35 mm
 • 2. katagén – prechodné obdobie, trvá 3 týždne, klesá deliaca aktivita buniek, ktoré „zomierajú“
 • 3. telogén – obdobie kľudu, trvá týždne až 3-4 mesiace, počas telogénu vlas vypadne, aby bol ihneď nahradený novým vlasom v anagéne

Typy straty vlasov a jej príčiny

Alopécie

Denne vypadne asi 50 – 100 vlasov. Ak je strata vlasov väčšia a trvá dlhšie, vlasy rednú a dochádza k zviditeľneniu pokožky hlavy.

Alopecia androgenetica (dedičná strata vlasov)

Najbežnejší typ straty vlasov. Jedinci (rovnaký výskyt u mužov aj žien) majú zdedené vlasové váčky citlivé na hormón tzv. dihydrotestosterón (DHT), ktorý časom spôsobuje miniaturizovanie váčku, produkciu tenšieho a jemnejšieho vlasu, eventuálne váčok prestane produkovať normálne vlasy, rastú len akési chĺpky (ako „chĺpky marhule“). U mužov sa začína zvyčajne v oblasti kútov, neskôr sa implantačná línia (nad čelom, kde vlasy začínajú rásť) posúva smerom dozadu, postupne sa vytvorí plešaté ložisko na vrchole hlavy a nakoniec zostáva plešina so zvyškom vlasov na bokoch hlavy, na záhlaví a nad ušami v tvare podkovy.    Poznáme 5 stupňov plešatosti s postupným ubúdaním vlasov v centrálnej oblasti a na temene (vrchole). Liečbou možno čo to zachrániť u typov I – III, na typ IV je vhodné chirurgické riešenie a pri type V môžeme len rezignovať. U ženy ale nikdy nedôjde ku vzniku úplnej plešiny ako u muža. Implantačná línia sa nemení, ovlasenie na temene sa postupne prerieďuje až nakoniec medzi vlasmi menej alebo viac presvitá pokožka hlavy. Popisujú sa 3 stupne androgenetickej alopécie u žien. V 1. štádiu je ešte kamufláž pomocou dobrého účesu ľahká, v 3. štádiu sa už plešina prekryť nedá. Niekedy sa u mužov môže vyskytnúť plešatosť ženského typu a naopak u ženy plešatosť mužského typu s kútikmi a posúvaním implantačnej línie.

Alopecia diffusa

Ide o padanie vlasov v rozsahu celej vlasatej časti hlavy. Vlasy rednú postupne, alebo je preriedenie dramaticky rýchle. Často sa vyskytuje po pôrode, v priebehu tehotnosti totiž ženské hormóny nedovolia vlasom prejsť do kľudovej fázy (kedy vlas vypadáva), ale vlasy si to vynahradia 2 – 3 mesiace po pôrode. K difúznemu padaniu vlasov dochádza aj pri niektorých endokrinologických ochoreniach, pri zníženej aj zvýšenej činnosti štítnej žľazy, zle kontrolovanom diabete. Difúzna alopécia sa vyskytuje pri nutričných a metabolických ochoreniach, nedostatku železa a zinku, po strese, pri užívaní niektorých liekov. Môže sa vyskytnúť u vegetariánov chronicky pri nedostatku plnohodnotných živočíšnych bielkovín a bežná je u hypokalorických diét. K difúznemu padaniu vlasov však dochádza aj v priebehu niektorých zápalových ochorení kože vlasatej časti hlavy. Diagnóza sa potvrdí trichogramom. Liečba je jasná ak sa odhalí vyvolávajúca príčina. V prípade, že príčinu nenájdeme, v liečbe sa používajú lokálne stimulujúce prípravky, celkove podporná terapia kombinovanými prípravkami s obsahom minerálov a vitamínov. Anagénne efluvium je náhla strata vlasov v rastovej fáze, čo môže byť zapríčínené vystavením organizmu chemikáliám alebo toxínom napr. chemoterapia.

Alopecia areata

Ide o autoimunitné ochorenie, kedy imunitný systém mylne atakuje vlasové váčky a spôsobuje stratu vlasov na hlave, tvári a ďalších častiach tela. Príčinou môže byť i nekorigovaná refrakčná chyba (ďalekozrakosť, krátkozrakosť), fokálne infekcie (na mandliach, zuboch, gynekologické, urologické……), nešpecifické imunitné a orgánovo-špecifické autoimunitné reakcie. Rozlišujeme typy ochorenia I. až IV. Koža na ložiskách je vždy hladká, bez patologických zmien. Okrem bežnej formy existuje ešte jazviaca forma – Alopecia areata atro phi cans – Pseudopelade Brocq. Koža na postihnutých ložiskách je bielo-žltá, lesklá, stenčená, ústia váčkov nie sú viditeľné. Typickým nálezom sú izolované trsy vlasov.

Trakčná alopécia

Je výsledkom rôznych mechanických tenzií (napr. pri používaní horúcej kulmy a natáčok na úpravu vlasov), agresívnych kozmetických zákrokov a ako dôsledok poškodenia vlasového stvolu pôsobením slnka, tepla, chladu, vetra a pod.

Trichorrhexis nodosa (Trichonodosis)

Je tvorba uzlov na vlasovom stvole. Môže ísť o jeden alebo viac uzlov na tom istom vlase, ktoré sa tvoria spontánne, pôsobením chemických látok alebo trením o podušku. Najlepší liek na vypadávanie vlasov je vyriešenie príčiny.

Najčastejšie príčiny padania / straty vlasov

 • genetická predispozícia
 • zlá životospráva a životný štýl
 • narušená hormonálna hladina
 • chemické látky, chemoterapia, rádioterapia a užívanie niektorých liekov
 • niektoré typy skrytých zápalov, ochorenia obličiek, štítnej žľazy alebo kože

Možnosti podpory / obnovy rastu vlasov

Nakoľka problematika vypadávania vlasov je veľmi široká a jednotlivé poruchy sa medzi sebou líšia mechanizmom vzniku a priebehom, aj terapeutické prístupy sa rôznia. Dôležitá je preto precízna diagnostika. Medzi moderné spôsoby podpory rastu vlasov, ktoré u nás ponúkame patrí:

 • HairZON vlasová mezoterapia – sérum na tvorbu nových vlasových folikulov
 • HairRestore laserová liečba Smooth Mode Fotona SP Dynamis
 • Tzv. Drakula terapiaPRP aplikácia vlastnej plazmy do vlasovej pokožky 

HairZon mezoterapia

Je dôležité, aby sa lekár nesústredil len na miesta, kde už vlasy nerastú, ale aj tam, kde ešte rastú. Cieľom aplikácie séra je obnova výživy vlasového folikulu pomocou jemných vpichov, čím sa stimuluje proces rastu. V oblasti, kde vlasy rastú sa vytvorí cestička, kde sa aplikuje sérum lineárnymi vpichmi. Množstvo podaného séra záleží na ploche, ktorá je ošetrovaná a na tom, koľko vlasov má pacient. Predpokladané množstvo sú 2 – 4 ampule.
Účinné látky v sére: měď, CEGABA(CARBOXYETHYL AMINOBUTYRIC ACID – indukuje a stimuluje bunkový metabolizmus), hyaluronát sodný, hydroxypropylmethylcelulóza (hypromelóza, HPMC), ginko biloba, biotin, kofein, leucin, valin, arginin a ďalšie látky.

Ako často treba opakovať aplikáciu a s akými prestávkami, aby došlo skutočne k obnoveniu rastu vlasov?

Proces vyžaduje viac trpezlivosti, ale výsledky sú veľmi pozitívne. Podľa slov skúsenej dermatovenerologičky Prim. MUDr. Hany Duchkovej, DrSc. – Kožné sanatórium Ústí nad Labem „ …….je vhodné HairZon aplikovať 10 – 12 x po sebe, 1 x za mesiac v intervale 3-4 týždne, neskôr 1 x za 3 mesiace a potom udržovať po pol roku. Pani primárka má dlhoročné skúsenosti, „……klienti sa na ošetrenie vracajú, pretože vidia výsledky”.

HairRestore – ErYag: Smooth mode

Ide o kontrolované prehrievanie tkaniva, čo vedie k niekoľkým prospešným účinkom – pomalým tepelným efektom dosiahneme rozšírenie ciev (vazodilatácia) s tvorbou nových cievok (neoangiogenéza) a kontrolovaným tepelným „stresom“ zvyšujeme produkciu bielkovín tepelného šoku a tým následne fibroblastov (typ buniek produkujúcich kolagén). Popri pomalom tepelnom procese tu máme i rýchly tepelný šok – produkovaný mikropulzami vnútri Smooth pulzu lasera – ktorý spúšťa cez kožné bunky (keratinocyty) kaskádu ďalších pozitívnych účinkov, čo v konečnom dôsledku stimuluje rast vlasov, vyvolaním anagénnej fázy (obdobie aktívneho rastu vlasu).
Počas procedúry pôsobia laserové impulzy priamo na cielenú pokožku hlavy v podobe 6 opakovaných prechodov po jednej ploche, a tak sa pokryjú všetky potrebné lokality ošetrenia. Potrebné sú 4 až 6 sedení v intervale 2 týždne. Udržiavacia liečba zahŕňa ošetrenie 1 x za 6 mesiacov.