Odstránenie pigmentácií

Pehy

Pre niekoho znamienka krásy, iní sa ich túžia zbaviť.

Pehy sa bežne vyskytujú na koži u veľkej časti populácie. Vo väčšine prípadov sú spôsobené vystavením sa slnku a sú neškodné. Niektorí ľudia však dávajú prednosť ich odstráneniu z kozmetických dôvodov.

Čo spôsobuje pehy?

Ľudská koža reaguje na UV svetlo a produkuje pigment tzv. melanín, ktorý spôsobuje hnednutie – tmavnutie pokožky známe ako opaľovanie. Pehy vznikajú nerovnomerným rozložením kožného pigmentu. Ich najväčšia koncentrácia býva na tvári, na ramenách a rukách. Náchylnosť k ich výskytu je vo veľkej miere daná geneticky. Pehy majú pravidelné okraje, jednotné sfarbenie a priemerná veľkosť sa pohybuje od jedného do piatich milimetrov.

Ošetrenie

Lasery môžu byť použité na odstránenie neškodných pigmentovaných lézií ako sú pehy tým, že rozdeľujú zhluky melanínu v koži. Pomocou cielených vlnových dĺžok laserovej energie môže laser obchádzať zdravé bunky a sústrediť sa len na oblasti s prebytkom melanínu.To znamená, že je možné odstrániť pigmenty bez poškodenia normálnych kožných buniek.

Solárne sfarbenia a pigmentové škvrny.

Trápia vás pigmentové škvrny?

Tieto neestetické hnedé sfarbenia kože sa tvoria pri zvýšenej tvorbe melanínu v melanocytoch a najčastejšie ich pozorujeme na čele, spánkoch, lícach, v okolí hornej pery. Pobytom na slnku sa zvýraznia. Ide vlastne o poruchu pigmentácie kože podmienenú geneticky, pôsobením UV žiarenia alebo hormonálnou aktivitou (objavujú sa aj v tehotenstve, pri užívaní hormonálnej antikoncepcie, tiež ako príznak nádorového ochorenia vaječníkov). Vznik pigmentových škvŕn môžu mať na svedomí i niektoré lieky, kozmetické prípravky (krémy, parfumy) v kombinácii so slnečným žiarením. Vo všeobecnosti sú tieto škvrny neškodné a zvyčajne sa ošetrujú z kozmetických dôvodov.

Pigmentové škvrny, ktoré sú podmienené vekom, bývajú lokalizované väčšinou na miestach vystavených slnku ako sú chrbty rúk, predlaktia, dekolt a tvár. Objavujú sa často s pribúdajúcim vekom u osôb nad 35 – 40 rokov. Ide o ploché, hnedé sfarbenia kože.

Ošetrenie

Lasery zacielia lúče v rozsahu nedokonalostí pokožky použitím rôznych vlnových dĺžok laserovej energie na odstránenie nežiadúcich škvŕn. Táto forma liečby je rýchla a takmer bezbolestná, pričom pacient nemá potrebu žiadneho anestetika alebo znecitlivujúcich injekcií.

Laserová liečba je dlhodobá liečba, pigmentové škvrny sa veľmi zriedkavo vracajú a vďaka druhu laserovej energie sú všetky riziká zjazvenia malé.