Píling

Píling

Ženy už od nepamäti používali rôzne formy pílingu bez toho, aby si toho boli vedomé. Všimli si však, že po použití niektorých substancií ich pokožka zostala hladšia, jemnejšia, mladšia.
Slovo píling (z anglického peeling) znamená odlupovanie toho, čo už by na pleti nemalo byť. Ide o metódu, ktorá pleť zbavuje odumretých buniek aj nečistôt a umožňuje tak kvalitatívnu obnovu kožného povrchu.

Chemorejuvenizácia

Chemický píling je neinvazívny, nebolestivý spôsob omladenia, rozžiarenia vädnúcej a starnúcej pleti, zjemnenia jazvičiek po akné, odstránenia pigmentových fliačkov, zjemnenia rozšírených pórov a vyhladenia jemných vrások. Chemický píling využíva vlastnosti rôznych druhov kyselín ako sú kyselina trichlóroctová (TCA), kyselina salicylová, L-mandlová, L-mliečna, glykolová (známa ako AHA – alfahydroxy kyselina), ktoré pleť veľmi dobre toleruje. Nie je potrebné znecitlivenie, klientky môžu výnimočne pociťovať jemné štípanie počas ošetrenia. Pokožka sa stane lepšie prekrvená, hebká, hladká, pôsobí žiarivejšia, vypnutejšia a zdravšia na pohľad.

V závislosti od hĺbky prieniku, času pôsobenia a koncentrácie použitej substancie rozlišujeme píling:

povrchový – odlúčenie povrchových vrstiev alebo celej pokožky s hĺbkou prieniku max. do 0,06mm (kyseliny glykolová a lipo hydroxy kyseliny – salicylová, kyselina mliečna)
stredne hlboký – hĺbka prieniku max. do 0,45mm až k vrchnej časti dermy – strednej vrstvy kože (TCA kys. v závislosti od stupňa koncentrácie spôsobí odlúčenie kožného povrchu v podobe povrchového až stredne hlbokého pílingu)
hlboký – hĺbka prieniku max. do 0,6mm až k strednej časti dermy

 

Problémy, ktoré rieši chemický piling.

 • jemné vrásky
 • povädnutá, unavená pleť
 • nadmerná činnost mazových žliazok
 • akné, jayvičky, mastná pleť a rozšírené póry
 • slnkom poškodená pokožka, aj po používaní solária, kedy je kolagén kože poškodený UV lúčmi
 • pigmentové škvrny

Kedy nie je ošetrenie vhodné.

 • Kontraindikáciou ošetrenia sú kožné alergie, užívanie retinoidov, herpes.

Najčastejšie miesta ošetrenia.

 • Tvár, krk, dekolt, chrbát rúk a vhodný je tiež k ošetreniu chrbta.

Ako ošetrenie prebieha

Vhodné obdobie ošetrenia je od októbra do apríla. Prebieha v 4 krokoch a trvá 15 – 30 minút. U nás používame:

GLYKOPEEL FILORGA (kyselina glykolová – získava sa z cukrovej trstiny), ktorá odstraňuje povrchovú časť pokožky a poskytuje jemné ošetrenie, ktoré umožní viditeľný efekt bez sociálneho obmedzenia. GLYKOPEEL je biokompatibilný pri samotnom ošetrení, tak aj v kombinácií s ďalšími estetickými procedúrami: Mezoterapiou, výplňami (kyselina hyalurónová) , botoxom, IPL či laserovými ošetreniami. Kombinácia umožňuje efekty rôznych ošetrení pre viditeľný a dlhodobý výsledok. Ošetrenie pozostáva zo 6 až 8 ošetrení.

EASY TCA Classic (kyselina trichlóroctová), ktorá poskytuje široké možnosti hĺbky pôsobenia. Preniká až do strednej vrstvy pokožky, čím poskytuje výrazný bieliaci a brúsiaci účinok a zabezpečí hladkú a žiarivejšiu pokožku. Ošetrenie pozostáva z 3 až 4 ošetrení a absolvuje sa v 14 denných intervaloch,

Po dôkladnom očistení kožného povrchu sa aplikuje kyselina maximálne v 3 vrstvách. Reakcie ako mierny pocit tepla, štípania indikujú účinok prenikania kyseliny do vrstiev kože. Doba pôsobenia účinnej látky sa postupne predlžuje v závislosti od individuálnej tolerancie klienta. Následne sa látka zneutralizuje a aplikuje sa upokojujúci, hydratačný krém. Ošetrená plocha môže po výkone zostať jemne začervenaná. Mierne začervenanie vymizne do 1-2 hodín po aplikácii, postupne v priebehu nasledujúcich dní nastáva olupovanie pokožky, ktoré býva najintenzívnejšie na 3. deň, v závislosti od intenzity ošetrenia. Po ošetrení je dôležitá ochrana pokožky pred slnečným žiarením.

 

Doporučenia Pred a Po ošetrení.

Pred:

 • aspoň týždeň nedepilovať plochu určenú na ošetrenie
 • aspoň 4 hodiny pred ošetrením sa neholiť

Po:

 • prechodné začervenanie pokožky môže pretrvávať niekoľko dní po peelingu
 • počas 1 týždňa dodržiavať nasledovné – vyhnite sa náhlym zmenám teplôt (sauna, mráz)
 • pokožku pravidelne ošetrujte ukľudňujúcim, hojivým krémom
 • vyhnite sa fyzickej námahe
 • vyhnite sa slnečnému žiareniu a používajte slnečnú ochranu SPF 30 až 50+
 • vyhnite sa akémukoľvek poraneniu pokožky, násilnému odstraňovaniu olupujúcej sa pokožky

Chemickým pílingom sa dosiahne sviežejší, mladistvejší vzhľad, pleť zregeneruje, nezabráni sa ale jej pokračujúcemu starnutiu, dalšej tvorbe mimických vrások. Po čase je vhodné chemický píling podstúpiť znovu. Kúru možno absolvovať 1krát ročne.